Lotus Nişantaşı Halaskargazi Caddesi No:38 D:12 Kat:2 Şişli İstanbul

Flor Uygulaması

Flor uygulaması koruyucu diş hekimliği uygulamalarının yapı taşlarından birisidir. Flor, dişlerde çürük oluşmasını engelleyen ve dişlerin güçlenmesini sağlayan bir mineraldir.

Flor Uygulaması Nedir?

Flor yediğimiz ve içtiğimiz besinlerde bulunan doğal bir mineraldir. Flor diş minesinin daha sağlam ve sağlıklı olmasını ve bu sayede çürüklere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Flor uygulaması çocukların süt ve daimi dişlerine yapılan bir uygulamadır. Flor uygulaması 5 yaşından itibaren uygulanabilmektedir.

 

Flor Uygulaması Nasıl Yapılır?

Flor uygulaması 2 farklı şekilde uygulanmaktadır. Bunlar florun sistematik olarak alınması ve lokal olarak uygulanmasıdır. Florun sistematik olarak alınması ağızdan flor içerikli tabletlerin alınması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Ancak bu yolla vücuda gereğinden fazla flor alınması ve diş minesine düşen flor miktarının istenenden az olması sebebiyle ağızdan flor alınması yöntemi genellikle tercih edilmemektedir.

Ağızdan flor alımı yerine diş minesine lokal olarak flor uygulaması tercih edilmektedir. Bu sayede diş minesine istenilen oranda uygulama yapılabilmektedir.

flor vernik uygulamasıFLOR VERNİK UYGULAMASI

jel flor uygulamasıFLOR JEL UYGULAMASI

 

5 yaş altı çocuklarda flor vernik uygulaması olarak tercih edilmektedir. Yai 5 yaş altı çocuklarda flor dişlere fırça yardımı ile uygulanır. Bu uygulama sonrasında birkaç dakika florun kuruması beklenir ve tedavi tamamlanır.

6 yaş ve üzeri çocuklarda ise flor jel olarak uygulanmaktadır. 6 yaş üzeri çocuklarda aşağıda görülen görseldeki dişliğin içerisine jel formunda flor yerleştirilir. Bu dişliği çocuğun birkaç dakika ağzında tutması sağlanır. Bu sayede dişlere yeteri miktarda florun nüfuz etmesi sağlanır.

 

Flor Uygulaması Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Flor uygulaması yapıldıktan sonra ortalama bir saat bir şeyler yiyip içilmemelidir. Ayrıca o gün dişlerin fırçalanması da önerilmez. Bir saat sonra yeme içmeye devam edilebilir. Uygulama sonrasında ertesi gün rutin diş fırçalama alışkanlığına dönülebilir.

 

Flor Uygulaması Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Çocuğun diş yapısına göre flor uygulaması 3-6 ay aralıklarla yapılabilir. Dişlerde çürük riski fazla ise 3 ayda bir yapılması önerilebilir. Seans aralıklarının belirlenmesi için çocuğun diş yapısının diş hekimi tarafından incelenmesi gereklidir. Bazı durumlarda çocuklarda çürük riski olmaması veya düşük olması halinde flor uygulamasına ihtiyaç duyulmaz. Onun yerine yaşına uygun olarak florlu diş macunu kullanımı önerilmektedir.

6-7 yaş öncesinde yapılan flor uygulaması süt dişlerinin korurken, 16-17 yaşlarında yapılan flor uygulaması ile daimi dişler korunarak, güçlendirilebilmektedir.

 

Flor Uygulaması Fiyatları Nelerdir?

Flor uygulaması için fiyat belirlenebilmesi için çocuğun ağız ve diş yapısının incelenmesi ve kişiye özel bir tedavi planı oluşturulması gereklidir. Bu nedenle standart bir fiyat belirtilmesi uygun değildir. Tedavi hakkında detaylı bilgi almak için 0533 146 98 62 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.