Lotus Nişantaşı Halaskargazi Caddesi No:38 D:12 Kat:2 Şişli İstanbul

Laminate Veneer (Yaprak Diş)

 

yaprak diş kaplamaEstetik diş hekimliği uygulamaları arasında en sık tercih edilenlerden birisi de halk arasında yaprak diş olarak bilinen Laminate Veneer uygulamasıdır. Laminate latince de yaprak, veneer ise kaplama anlamına gelmektedir. Bu nedenle tedavi halk arasında yaprak diş kaplama olarak bilinmektedir. Bu yazımızda laminate veneer nedir, hangi durumlarda uygulanır, avantajları nelerdir gibi soruların cevapları ele alınacaktır.

 

Laminate Veneer (Yaprak Diş Kaplama) Nedir?

Tedavi adından da anlaşılacağı üzere dişlerin yaprak şeklindeki porselenlerle kaplanması işlemidir. Bu uygulamada dişler oldukça ince olan ve genellikle porselenden üretilen diş şeklindeki malzemelerle kaplanmaktadır. Kaplanan bu porselen laminalar doğal dişlerle oldukça benzerdir. Bu sayede beyaz, pürüzsüz ve mükemmel dişler elde edilebilmektedir.

 

Laminate Veneeer (Yaprak Diş) Hangi Durumlarda Uygulanır?

Tedavinin temel amacı dişlerin daha estetik bir görünüme kavuşmasıdır. Bu nedenle dişlerde renk ve şekil bozukluğu olan kişilere daha estetik dişler kazandırılması için tercih edilmektedir.

Ayrıca ayrık dişlerin arasının doldurulması işlemi içinde yaprak diş uygulaması tercih edilmektedir.

Ek olarak dişlerde çatlak, kırık, çarpıklık bulunan durumlarda da laminate veneer uygulamasına başvurulmaktadır.

 

Laminate Veneer  Hangi Durumlarda Uygulanamaz?

Çenede yapısal bozukluklar olan kişilere yaprak diş kaplama uygulaması yapılamaz.

Dişlerinde ileri derece şekil bozukluğu olan yani ortodontik tedaviye ihtiyaç duyan bireylere yaprak diş kaplama yapılması uygun değildir.

Diş minesi zayıf olan kişilere laminate veneer uygulaması yapılamaz.

Ek olarak diş sıkma sorunu olan bireylere de bu uygulamanın yapılması önerilmez. Ancak diş sıkma sorunu tedavi edilirse bu tür hastalarda yaprak diş kaplama yapılması uygundur.

yaprak-kaplama-dis-fiyatlari

Yaprak Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Denta Lumos Kliniğimizde yaprak diş kaplama tedavisi hastanın konforlu ve acısız bir tedavi süreci geçirebilmesi için bölgesel uyuşturma ile yapılmaktadır. Bu sayede hasta işlem sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez.

Tedavide ilk olarak yaprak dişlerin diş minesine yerleştirilebilmesi için dişin yüzeyinden minimal düzeyde aşındırma yapılır. (törpüleme işlemi olarak da adlandırılır.) Bu sayede dişe yapıştırılarak porselen kaplamaların tam yerine oturmasının sağlanması amaçlanır.

Daha sonrasında aşındırılan alana uyum sağlayacak şekilde kaplamalar yapılması için ölçü alınır ve alınan ölçüye uygun olarak yaprak dişler tasarlanır. (Bu işlem laboratuvar

ile birlikte yürütülür bu nedenle kaplamaların hazırlanması birkaç gün sürebilmektedir.)

Daha sonra hazırlanan yaprak kaplamalar dişinize yapıştırılarak tedavi tamamlanmaktadır.

 

Yaprak Kaplama Diş Kaç Yıl Dayanır?

Laminate Veneer kaplamalar ortalama olarak 15 yıl sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. İyi bir ağız ve diş bakımı ile bu süre 20 yıla kadar uzatılabilmektedir.

laminate veneer

Yaprak Diş Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Yaprak diş kaplamalar diş minenizin çay, sigara ve dişlerde renkleşme yapan diğer yiyecek ve içeceklerden etkilenmesini korur. Yani tabiri caizse dişinizin üzerinde koruyucu bir bariyer gibi düşünülebilir.

Ayrıca diş minenizde küçük dokunuşlarla, pratik bir şekilde uygulanabilmektedir.

Tedavi acısız ve ağrısız bir şekilde uygulanır. Bu sayede hasta konforu yüksektir.

 

Laminate Veneer İşleminde Kaplama Rengi Nasıl Seçilir?

Yaprak kaplama diş rengi doktorunuzun size göstereceği renk sklasından sizin tercihinize ve belirlenmektedir.

 

Yaprak diş kaplama uygulamasından %95 üzerinden hasta memnuniyeti elde edilmektedir.

 

Yaprak Diş Kaplama Fiyatları / Laminate Veneer Fiyatları

Tedavi fiyatları dişe ne kadar müdahale edileceği, kaç dişe kaplama yapılacağı gibi farklı faktörlere bağlı olarak belirlenmektedir. Yaprak diş kaplama fiyatları için whatsapp hattımız üzerinden bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

 

Neden Denta Lumos’u Tercih Etmelisiniz?

DentaLumos Smile Factory’de önceliğimiz hastalarımızın tedavilerini acısız, ağrısız ve konforlu bir şekilde gerçekleştirmektir.

Kliniğimizde her yaştan hastamızın ağız ve diş sağlığı için gerekli tüm tedaviler gerçekleştirilmektedir.

Kliniğimiz konum olarak oldukça merkezi bir yerdedir. Denta Lumos Smile Factory Şişli merkez bulunan bir diş kliniğidir. (Osmanbey metro çıkışı)

 

Referanslar

Alhekeir, D. F., Al-Sarhan, R. A., & Al Mashaan, A. F. (2014). Porcelain laminate veneers: Clinical survey for evaluation of failure. The Saudi dental journal26(2), 63-67. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4229681/

 

Beier, U. S., Kapferer, I., Burtscher, D., & Dumfahrt, H. (2012). Clinical performance of porcelain laminate veneers for up to 20 years. International Journal of Prosthodontics25(1).

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22259802/